שני שירים שונים, ובהם דמותה של אישה אשר נודדת לארצות רחוקות ומשאירה מאחוריה גבר מתגעגע. הראשון מביניהם, שנכתב על ידי צוף פילוסוף (מילים) ללהקתו תיסלם, מפציר בה לעוף גבוה ורחוק, לגלות ולחוות את העולם, ללכת בשבילים שטרם צעדו בהם. הוא שולח אהבה ללא תנאי ומציע לה להיזכר בו ברגעים העצובים שהם מנת חלקן של המפליגות למרחקים; הוא מפוכח מאוד ביחס לעצמו ("ואני כבר עייפתי מאוד \ על שנים אבודות לא אבכה עוד") וביחס למקום בו הוא – וככל הנראה גם אהובתו – חיו קודם ליציאתה למסע ("אין כאן מקום לאהוב").

בעוד שפילוסוף מציג דמות גבר אידיאית המתמסרת לשיחרור ומוחלט ולאהבה ללא תנאי, זאב נחמה מציע לנו גרסה ישראלית וריאליסטית יותר: לגבר שלו יש שם ("גל"), מקום מגורים ("נהלל"), ובעיקר משלח יד ציוני סטריאוטיפי ("שם נשאר לחרוש את שדות העמק \ הוא יבנה לה בית על ההר"). עמליה, גיבורת השיר היא לא תשוב (מילים), לא עפה על הטיול שלה כמו הגיבורה הדימיונית מיש לך אותי. כלומר, אולי בתחילת הטיול שלה, כשהיא מתחתנת עם בחור אוסטרלי, היא כן הולכת רחוק; אך כפי שמתגלה לנו בבית האחרון, היא מתרחקת עד קצה העולם רק בשביל להתגעגע לעמק ו"חושבת לחזור לנהלל". גל, מצידו, מעולם לא שיחרר אותה ("ארבעים שנה חלפו בשדות העמק \ הוא יחכה לה גם בגילגול הבא").

שני השירים מצטיירים בקריאה ראשונה כסיפורי אהבה אינטימיים ומרגשים, כל אחד בדרכו. האווירה הנוגה ומלאת הרגש של יש לך אותי נובעת מהיותו של השיר בלדת רוק איטית, המתחילה בשקט ומתעצמת בהדרגה, לא פחות משהיא קשורה למילות השיר; והיא לא תשוב מולחן ומוגש כהימנון פופ-רוק עוצמתי שמתלכד עם מילותיו למבע גדוש פאתוס (או כהגדרתם של כמה חברים טובים, "שיר כוח"). באופן מעניין, שניהם מתמסרים גם לקריאה על-אישית, כזו העוסקת בזהות הישראלית, בחברה הישראלית ובמיקומה במגרש המשחקים הבין-לאומי – ומציעים שתי נקודות מבט שונות, אולי אף מנוגדות: הזאב הבודד לבדו ישכון, לנצח יחשוב שאין כמו בבית ויאהב רק את המוכר, "גם בגילגול הבא" – ואילו הפילוסוף כבר עייף, אינו בוכה עוד על שנותיו האבודות, ומאמין ש"אין כאן מקום לאהוב – פעם היה זה חלום שאליו מגיעים ממקומות אחרים", שהעתיד והחלומות נמצאים במקום אחר.

אודות arnavlavan

הגעתי. אין כלום. אני מכיר את המקום ולא ירמו אותי. בחושך אני אגיע הנה בלי מצפן בלי כוכב בלי מפה בלי שום דבר.

Come tell us what you think :-)

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s